Komu szkodzi palenie skrętów?

Drogi Czytelniku, o ile po przeczytaniu tytułu tekstu miałeś nadzieję, że istnieje podział na palaczy, którym papierosy szkodzą jak i tych, którzy mogą z nich korzystać bez bojaźnie o to, iż doniosą przeczące wyniki dla ich zdrowia, to muszę Cię tej otuch odrzeć. Nie będzie przesadą sformułowanie, że palenie papierosów jest zupełnie nietrafne. Na to, co już piszę, nauka wyszperała tęgie argumenty. Nie ma tu pola do samotnej interpretacji. Czy chcemy, czy nie – musimy się z tym pogodzić.

Pod warunkiem, że jesteś palącym i szukasz trybu na pozbycie się tego nałogu wypróbuj przekaz z naszego zaprzyjaźnionego bloga: rzucanie palenia


O złośliwym wpływie skrętów na zdrowie postaci palących napisano nadzwyczaj dużo. Bez większego wysiłku możesz przewertować o tym tutaj, w Internecie. Znajdziesz teksty akademickie, popularnonaukowe, badania lecznicze i cywilne, artykuły w prasie czy artykuły postaci, którym ten temat jest z wielorakich czynników bliski. Pozwolę sobie więc nie rozpisywać się „za mocno” o szkodliwości palenia dla zdrowia podporządkowanych od nikotyny. Każdy zainteresowany w czasach Netu odszuka takie nowiny, o ile wyłącznie zechce. Dosyć oznajmić, iż palenie tytoniu, w tym znanych niedopałków, przyczynia się do rozwoju wielu schorzeń układu oddechowego, krwionośnego i pokarmowego, chorób cery, zaburzeń płodności niezależnie od fizjonomii, a także zrozumiałego skrócenia rozciągłości życia.

Przeżywa także odpowiedzialność za postęp guzów nowotworowych o różnej lokalizacji (są to: rak płuc, jamy oralnej, przełyku, ustnej, krtani, ustnej dolnej, jamy nosowej, żołądka, wątroby, wątrobowo-komórkowy, trzustki, nerki, prącia, jelita grubego, pęcherza moczowego, szyjki macicy czy też trzonu macicy, niektóre typy białaczek).
Skoro już wszystko bez wątpienia w sprawie odmownych skutków podporządkowania od nikotyny dla zdrowia palaczów, z jakiej przyczyny, spytasz, palących ten tekst? Moim celem jest wykazanie, czym w swojej istocie jest i jakie ciągłości niesie ślimacze palenie tytoniu. Mam nadzieję, że po przeanalizowaniu tego przekazu uświadomisz sobie, Drogi Palaczu, iż każdego dnia pomału trujesz nie tylko siebie, natomiast też każdą postać, która styka się z dymem odkażanego poprzez Ciebie szluga. Do sedna.

Niespieszne palenie to wdychanie przez osoby niepalące dymu tytoniowego występującego w otoczeniu. Stanowi on połączenie dwóch gatunków dymów powstających w odniesieniu kremowania wyrobu tytoniowego – dymu przemożnego strumienia tudzież dymu poprzecznego strumienia. Pierwszy z nich to ten wydychany poprzez palącego. Drugi przeciwnie zaś pochodzi z dopalającego się peta, cygara albo fajki. Osoby niepalące narażone na kontakt z nimi są podobnie, jeśli nie z większym natężeniem, zagrożone wielorakiego gatunku odmownymi dla ich zdrowia powikłaniami, co ludzie nieprzypadkowo sięgający po produkty tytoniowe. Z jakiej przyczyny tak się dzieje? Odpowiedź zakamuflowana jest w składzie syntetycznym dymu bocznego strumienia. Do tego czasu zidentyfikowano w nim więcej niż 4 tysiące sojuszów, z czego o tyle o ile 70 to mieszanki karcynogenne. Obejrzano, że stężenia części ze występujących w bocznym pływie sojuszów sztucznych są wielokrotnie wyższe niż ich stopnie z dymu nadrzędnego cieku. Dając za przykład, różność ta wynosi: dla tlenku węgla 3-5 razy, amoniaku 40-170 razy, lotnych N-Nitrozoamin (6-100 razy), tlenków azotu (4-10 razy), cyjanowodoru (4-10 razy), benzenu i toluenu (kolejno: 10 i 6-8 razy) czy kadmu (4-7 razy). Wyznacza się, iż sama ekspozycja na dym tytoniowy osoby niepalącej przysparza dla jej zdrowia rezultaty współmierne do sterylizowania paru papierosów dziennie. Jakie dokładnie skomplikowania może nieść inhalowanie szkodliwych substancji z dymu nikotynowego znajdującego się w środowisku?

Wedle szacunków powolne palenie u osoby niepalącej wzmaga o:
25% ryzyko pokazania się bolączki serca,
20-30% alternatywę zachorowania na potworniak płuc.
Odmownych skutków uzdrawiających prezentacji na dym tytoniowy środowiskowy monitoruje się bardzo dużo. Wymieniam na dole niewiele z nich, przy czym pragnę podkreślić, że są to zaledwie wzory. Niestety możliwych powikłań nieużytecznego palenia tytoniu spostrzega się wysoce więcej.

Zaznajommy się z kilkoma:
alergie oddechowe,
wzmocnienie śladów sapki jak i wzmożenie ryzyka jej zawitania u dzieci,
podrażnienie membran śluzowych,
zwyrodnienie plamki brukowej oka,
bóle głowy,
przewlekły kaszel, wiejący oddech oraz zwlekanie plwociny,
pogorszenie objętości i płynności płuc,
rozedma płuc,
przewlekła obturacyjna niedyspozycja płuc,
rak płuc, przełyku, gardła a także krtani,
wytężone i długotrwałe dolegliwości serca,
poronienie, odklejanie się łożyska, wczesny poród,
zahamowanie awansu osobniczego płodu,
śmierć łóżeczkowa niemowląt,
zarażenia układu oddechowego, zapalenie ucha środkowego, spazm oskrzeli, nieżyty żołądkowo-jelitowe, niektóre rodzaje białaczek tudzież bardziej niepoprawny rozwój psychiczny u dzieci.

Domagam się, odparuj sobie już zwyczajnie – czy palenie tytoniu jest tego wszego godne? Jeśli skłonię Cię w każdym razie do chwileczek refleksji, poszanuję to za indywidualny sukces. W końcu zainicjowanej w taki sposób drogi znajduje się rzucenie nałogu. Kto wie nie tylko trzeba zaledwie starać się, ale przy okruszynie odciążenia ze strony efektywnego środka antynikotynowego i motywacji zdobytej od środowiska ten motyw jest możliwy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nałóg. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *